Wysłane przez moderator w
W dniach od 1-11 października 2013 roku w Bibliotece Polskiej w Paryżu otwarta była wystawa zatytułowana „Przez Wielkopolskę do Paryża”.
Inspiracją dla stworzenia wystawy była w pierwszej kolejności chęć uczczenia mijającej w 2013 roku 160 rocznicy urodzin wielkiego Polaka, społecznika i filantropa Władysława Zamoyskiego. Człowieka, który przez kontakty rodzinne, przede wszystkim osoby ojca, dziadka oraz wuja powiązany został z działalnością i kulturą rzuconej do Francji Wielkiej Emigracji.
Kolejną inspiracją dla powstania ekspozycji był niezwykły, polskofrancuski album autorstwa Hanny Zaworonko-Olejniczak, Barbary Kłosowicz, Andrzeja Biernata „Na obcej ziemi groby polskie na cmentarzach paryskich i w Montmorency”. Te dwa komponenty znalazły swoje dopełnienie w przebogatych zbiorach Biblioteki Polskiej w Paryżu i Biblioteki Kórnickiej, gdzie przechowywane są zrodzone na tułaczce materialne ślady losów wielu Polaków XIX i XX wieku.
Działalność polityczna, społeczna, publicystyczna, pisarska i naukowa osób przedstawionych na wystawie „Przez Wielkopolskę do Paryża” znalazła swoje odbicie w zbiorach Bilblioteki Polskiej w Paryżu. Wystawa dała okazję do pokazania pierwszych nabytków Biblioteki, wśród nich można było zobaczyć bardzo kiedyś poszukiwane „Bajki i powieści” Juliana Niemcewicza, wydane w Warszawie w 1817 roku czy pierwsze wydanie „Promethidiona”Norwida z 1851 roku.
Wystawa została przygotowana przez Bibliotekę Kórnicką we współpracy z Fundacją TRES, Stowarzyszeniem Regards Multiples, Towarzystwem Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji, Wspólnotą Polsko-Francuską i Towarzystwem Historyczno-Literackim.